חיפוש

העלאת מס הרכישה למשקיעים 2022

עודכן: 19 בינו׳

על מי זה ישפיע וכמה תצטרכו לשלם מעכשיו?

ברשותכם נתחיל ישר מהסוף, כמה תצטרכו לשלם לאחר העלאת מס הרכישה:

מס הרכישה על דירת מגורים שנייה יעמוד על 8% מהשקל הראשון ועד לסכום של 5.35 מיליון שקל (שווי נכס). בהנחה והנכס גבוה מהסכום הנ״ל, על החלק היחסי שמעל 5.35 מיליון שקל, גובה מס הרכישה יעמוד על 10%.

על מנת לפשט את הדברים, בואו ניתן שתי דוגמאות:

  • דוגמה ראשונה - דירה א׳, המהווה דירה שנייה של פלוני, שווה 1,200,000 שקל. על רכישת הדירה ישלם פלוני 96,000 שקל אשר מהווים 8% משווי הנכס.

  • דוגמה שנייה – דירה ב׳, המהווה דירה שנייה של אלמוני, שווה 6 מיליון שקל. על רכישת הדירה ישלם אלמוני 493,000. להלן החישוב: עד 5,350,000 מדרגת המס הינה 8%, ולפיכך בהתאם לדוגמה, על החלק הזה ישולם מס רכישה בגובה של 428,000. על החלק הנותר, תחול מדרגת מס של 10%, ולפיכך בהתאם לדוגמה, על החלק הזה ישולם מס רכישה של 65,000. לכן, סכום מס הרכישה שישלם אלמוני על דירה ב׳ יעמוד על 493,000 ש״ח.


אז כמו שהבנתם מהדוגמאות, מס הרכישה החדש עתיד להשפיע בעיקר על בעלי דירה שנייה ומעלה (להלן: ״משקיעים״). מטרת המדינה בהעלאת מס הרכישה היא לנסות ולצנן את שוק הנדל״ן הרותח על ידי הברחת המשקיעים.Two buisness men sitting in front of a table with laptops.


האם זה יעבוד?


דעתנו ב- Real Estate MYA היא כי בזמן שנותר עד שתעבור ההצעה ותיכנס לתוקף העלאת המס, אנחנו נראה נהירת משקיעים לסגירת עסקאות שעד כה היו בהמתנה מסוימת או לקחו את הזמן עם הרכישה.

לעומת זאת, בטווח הקצר- בינוני (קרי, בשבועות/חודשים הקרובים) סביר שתהיה ירידה קלה בהיקף עסקאות המשקיעים בשוק הנדל״ן.

אולם בכל הנוגע לטווח הבינוני – ארוך, אנו לא צופים שיחול שינוי של ממש ומה שהיה הוא שיהיה. תופעה זו נותחה בהרחבה בספרו של דן אריאלי ״לא רציונלי ולא במקרה״:

״ואחרי שהצרכנים החדשים היו מתרגלים למחיר החדש ולעוגנים החדשים, צריכת הדלק שלנו במחיר החדש [בעניינו עסקאות הנדל"ן של משקיעים] הייתה עולה שוב ואולי אף מתקרבת לרמתה לפני הטלת המס.״

ולפיכך, המלצתנו הצנועה והלא מחייבת בכל הנוגע למתעניינים אשר מעוניינים לקנות דירה ראשונה ושוקלים האם להמתין לירידת מחיר ולהצטננות השוק, הינה לוותר על הניסיון. הערכתנו היא כי לא יחול שינוי של ממש בהיקף עסקאות המשקיעים, שוק הנדל״ן ימשיך להוות קרקע פורייה להשקעה מניבה, ולכן לא היינו נאחזים וממתינים לבשורה מהכיוון הזה.עו״ד אביחי כהן,

מייסד Real Estate MYA137 צפיות0 תגובות